Więcej

Muzeum Historii Polski zostało nagrodzone w kategorii "Ikona" przez dziennik Rzeczpospolita! "Nie tylko jest nowym punktem odniesienia po lewej stronie Wisły, wznosząc się ponad murami cytadeli, ale też – wraz z innymi nowymi budynkami – przywraca ten teren mieszkańcom stolicy. Przez długi czas symbol opresji rosyjskiego zaborcy, potem teren wojskowy, dziś to otwarty park – w sensie dosłownym, a wkrótce park kultury" - wyliczają organizatorzy. Dziękujemy za docenienie naszej pracy projektowej!

Więcej

Zaprojektowana przez nas siedziba Muzeum Historii Polski znalazła się na liście The World’s Most Beautiful Museums 2024 ogłoszonej przez Prix Versailles (Nagrodę Wersalską)! Jak pisze w uzasadnieniu jury renomowanej nagrody architektonicznej: „Misja muzeum została subtelnie wyryta na ścianach kamiennego monolitu Muzeum Historii Polski. Koncepcja pracowni WXCA zakładała pokrycie fasady płytami marmuru ułożonymi w poziome pasma, które podkreślają warstwową strukturę kamienia i zróżnicowanie poszczególnych kompozycji poprzez zmiany tonalności i faktury”. Jak dodają jurorzy, dzięki reliefom symbolicznie odnoszącym się do motywów z tradycji architektonicznej, goście mogą „wyczytać misję muzeum na jego fasadzie”. Na liście nagrodzono łącznie 7 wspaniałych obiektów muzealnych z całego świata. Obok Muzeum Historii Polski są to Muzeum Sztuki A4 (Chengdu, Chiny), Wielkie Muzeum Egipskie (Giza, Egipit), Muzeum Trzęsienia Ziemi w Smritivan (Bhuj, India), Muzeum Sztuki Simose (Hiroszima, Japonia), Paleis Het Loo (Apeldoorn, Holandia) oraz Muzeum Oman Poprzez Wieki (Manah, Oman).

Więcej

Obiekty Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej zostały kolejny raz docenione! Kompleks muzealny znalazł się w finale prestiżowej Nagrody Architektonicznej Polityki. Dziękujemy i jeszcze raz gratulujemy laureatom! fot. Teodor Klepczyński/POLITYKA

Więcej

To był wspaniały wieczór! Dla nas szczególnie ważny, ponieważ zaprojektowane przez nas Muzeum Historii Polski nominowane do Nagrody Architektonicznej Polityki było również miejscem uroczystości wręczenia jednej z najbardziej prestiżowych polskich nagród architektonicznych w Polsce! Po ceremonii mieliśmy okazję oprowadzić zaproszonych gości po kompleksie muzealnym na Cytadeli i przybliżyć kulisy wieloletniej pracy nad realizacją. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim laureatom. fot. Teodor Klepczyński / POLITYKA

Więcej

To już oficjalne! Muzeum Wojska Polskiego otrzymało Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii „Architektura Użyteczności Publicznej”. Realizacja została doceniona za „prostotę pomysłu, konsekwencję projektu i bardzo wysoką jakość wykonawstwa. Uwagę zwracają betonowe ornamenty, ściągi miedziane czy też sama kolorystyka. Wnętrza są dobrze rozplanowane i ułatwiają orientację w przestrzeni.” Gratulujemy i dziękujemy całemu teamowi WXCA, dzięki któremu projekt, by nie powstał: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Paweł Grodzicki, Krzysztof Budzisz, Paweł Wolanin, Krystian Tomczyk, Katarzyna Billik, Ewelina Szeląg, Anna Dobek, Kajetan Szostok, Małgorzata Gilarska, Michał Grabowski, Barbara Płonczyńska, Marcin Jurusik, Marcin Bieńka, Adrianna Nowak, Małgorzata Dembowska, Andrzej Bulanda!

Więcej

Muzea należące do kompleksu na Cytadeli Warszawskiej kolejny raz nominowane, tym razem do Nagrody Architektonicznej POLITYKI! Projekt został doceniony między innymi za to, że „…to architektura przyjazna ludziom i zapewniająca nie tylko komfort zwiedzania, ale i warunki przyjemnej rekreacji w otaczającym muzea parku.” Pisze Piotr Sarzyński w artykule POLITYKI. Dziękujemy za to wyróżnienie i gratulujemy innym nominowanym!

Więcej

WXCA dostało dwie nominacje do nagrody Prezydenta m.st. Warszawy! Jest nam niezmiernie miło za wyróżnienie Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski w kategorii „Architektura użyteczności publicznej” oraz modernizacji Pola Mokotowskiego w kategorii „Projektowanie przestrzeni publicznej” spośród 100 zgłoszeń. Dziękujemy i gratulujemy innym nominowanym.

Więcej

Dziś w Poznaniu wzięliśmy udział w oficjalnej uroczystości rozpoczęcia budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego W ceremonii uczestniczyli m.in. Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak. Fundamentem dla naszej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej jest głębokie przekonanie, że współczesne muzeum powinno być nie tylko miejscem opowiadania o historii, ale też przestrzenią aktywnego dialogu – polem dla zachodzenia nowych interakcji i relacji społecznych. Dlatego też jako centralny element całego założenia zaproponowaliśmy publiczny plac, wokół którego koncentrują się cztery zróżnicowanej wielkości pawilony muzealne. Proponując taki układ przestrzenny, przypominamy o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności. Zespół WXCA: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Aleksandra Adamczyk, Paweł Grodzicki, Adam Mierzwa, Piotr Łosek, Agnieszka Radziszewska, Angelika Drozd, Elżbieta Leoniewska, Zuzanna Wodowska, Maria Mainardi, Izabela Rendzner