Port Praski w Warszawie

RODZAJ INWESTYCJI: BUDYNEK MIESZKALNY Z USŁUGAMI

INWESTOR: PORT PRASKI SP. Z O.O.

LOKALIZACJA: WARSZAWA

ZESPÓŁ: SZCZEPAN WROŃSKI, MARCIN BIEŃKA, AGNIESZKA ŁAŃKO, MATEUSZ MAZUROWSKI, MICHAŁ SOKOŁOWSKI

 

Mieszkania na Starej Pradze

Koncepcja zakłada połączenie dwóch światów poprzez dostosowanie wysokościowe i materiałowe.

Zespół budynków mieszkalnych z parterem handlowo-usługowym oraz garażem – podziemnym w części parteru, położony jest przy ulicach Krowiej i Okrzei, w bliskim sąsiedztwie pomnika Kościuszkow­ców. Obszar ten jest centralną częścią Starej Pragi i znajduje się w strefie ochrony istotnych parametrów historycznego układu urbani­stycznego.

Prezentowany projekt oferuje funkcjonalne przestrzenie mieszkalne i usługowe o zbilansowanych kosztach realizacji i eksploatacji, zachowując wysoki standard rozwiązań i komfort użytkowania. W ramach istniejących uwarunkowań przestrzennych prezentowane rozwiązania przedstawiają niemalże maksymalne wykorzystanie terenu, możliwości i potencjał miejsca.

Część mieszkalna budynków obsługiwana jest łącznie z 6 klatek schodowych oraz klatki schodowej wyposażonej w windę osobową przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Na każdej z mieszkalnych kondygnacji znajduje się 4, 5 lub 6 mieszkań. Mieszkania są tak zaprojektowane, aby pomieszczenia wchodzące w ich skład mogły funkcjonować niezależnie (wszystkie mogą być dostępne z korytarza) lub łączyć się w większe otwarte pomieszczenia o wydzielonych funkcjonalnie przestrzeniach.

Czerwona cegła na zewnętrznej elewacji zespołu budynków nawiązuje do charakteru Starej Pragi i budynków industrialnych. Biała cegła i tynk z lekką tektoniką powysuwanych fragmentów elewacji nawiązuje do okolicznych budynków powstałych w latach 70, 80 i 90.

Nowy budynek czytelnie ale z zaznaczeniem własnej odrębności na­wiązuje do otaczającej go zabudowy.

?