OBIEKT BIUROWY PIĘKNA 2.0

RODZAJ INWESTYCJI: OBIEKT BIUROWY

INWESTOR: GRIFFIN REAL ESTATE

LOKALIZACJA: WARSZAWA, ŚRÓDMIEŚCIE, UL. PIĘKNA 20

ZESPÓŁ WXCA: MARTA SĘKULSKA-WROŃSKA, ALICJA KANIGOWSKA, KRYSTIAN TOMCZYK, BEATA GŁAZ

 

 

Budynek biurowy P20 oddany do użytkowania w roku 2001 znajduje się w ścisłym centrum Warszawy, przy ulicy Pięknej, w sąsiedztwie dwóch przedwojennych kamienic.

Celem projektu była jego modernizacja; rearanżacja przestrzeni w częściach wspólnych budynku tj. hall główny, recepcja , hole windowe, klatki schodowe, a także modernizacja ogólnobudynkowych instalacji: sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych.
Koncepcja przebudowy parteru zakładała powrót do pierwotnych założeń przestrzennych tego miejsca. Budynek posiada silny, wyrazisty układ, zorganizowany wokół spektakularnego, wewnętrznego dziedzińca. Koncepcja przebudowy zakładała uwolnienie tkwiącego w nim potencjału poprzez usunięcie istniejącej aranżacji i stworzenie otwartej przestrzeni dziedzińca. W projekcie położono nacisk na zmianę charakteru strefy wejściowej i lobby. Jest to miejsce pierwszego kontaktu z wnętrzem budynku i celem było aby stało się jego wizytówką

Wyeksponowane zostało wewnętrzne atrium, poprzez wyburzenie istniejącego łącznika i w nawiązaniu do zewnętrznych dziedzińców, wprowadzona zieleń do jego wnętrza.

Niezwykle istotne było również rozjaśnienie strefy parteru, nadanie jej świeżości, tak by miejsce to było przyjazne zarówno w letnie jak i zimowe miesiące. Przestrzeń ta zmieniła się w „tajemniczy ogród”, niezwykłą przestrzeń niczym oranżerie, w której pojawiąją się zwielokrotnione odbicia nieba, konstrukcji aluminiowej i zieleni.
W wszystkich przestrzeniach wspólnych użyte zostały podobne materiały- metalowy sufit, tafle szkła na ścianach, oświetlenie liniowe i punktowe. Wykorzystane materiały: szkło, płyty betonowe, beton, zieleń to współczesny rozdział w historii warszawskich ceglanych kamienic i podwórek.

 

 

?