ECEG otwarte!

 

Choć studenci Uniwersytetu Warszawskiego goszczą na praktykach w Górach Świętokrzyskich od ponad pół wieku, to ten rok akademicki w historii studentów geologii będzie szczególny –  19 października otwarto nowoczesne Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

We wrześniu ECEG zostało okrzyknięte najlepszym budynkiem użyteczności publicznej w Polsce, zdobywając prestiżowe wyróżnienie – pięć gwiazdek  w konkursie International Property Awards.

Jak przystało na obiekt tej klasy, otwarcie przebiegło w nietypowy sposób – zamiast tradycyjnego przecinania wstęgi mogliśmy obserwować rozbijanie młotem płyt kalcytowych, wydobywanych w gminie Chęciny.

„Kiedy tu jechałam, powiedziano mi, że będziemy otwierali kompleks naukowo-dydaktyczny. Teraz mogę powiedzieć, że to perełka naukowo-dydaktyczna zarówno pod względem koncepcji, pomysłu jak i wykonania” – powiedziała podczas uroczystości otwarcia Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Głos zabrali także między innymi Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcin Pałys , prof. Ewa Krogulec, dziekan Wydziału Geologii UW oraz burmistrz Chęcin Robert Jaworski – geolog z wykształcenia, który podkreślił, że w tym wyjątkowym miejscu „jedną nogą można być w triasie, a drugą w dewonie, tym samym odbywając podróż w czasie o setki milionów lat wstecz”.

ECEG tworzy pięć budynków o podobnej wielkości i wysokości, połączonych przeszklonym korytarzem. Znajdują się tam: część laboratoryjno-dydaktyczna, konferencyjna oraz noclegowa. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

„Nie chcieliśmy mocno ingerować w tak wyjątkowym miejscu. Staraliśmy się działać delikatnie, wpisując się w kontekst. Kierowaliśmy się głównie intuicją” – mówi Szczepan Wroński. Udało się wypełnić założenie projektowe, by obiekt jak najlepiej korespondował z otoczeniem. Elewacja budynku powstała z miejscowego kamienia, dach budynków i teren wokół zabudowań porastają murawy kserotermiczne, a ściany sali konferencyjnej to w dużej mierze prawdziwe odsłonięcia. To także niezwykle ekologiczny obiekt, w ponad dziewięćdziesięciu procentach zasilany energią ze źródeł naturalnych.

Pierwsi studenci już goszczą w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. To tu zdobywają wiedzę, umiejętności i doświadczenie przyszli geolodzy, którzy najpełniej wykorzystają to miejsce i możliwości, jakie przed nimi stawia.

?