Ogrody Ulricha

RODZAJ INWESTYCJI: PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

INWESTOR: INGKA CENTRES POLSKA

LOKALIZACJA: WARSZAWA

ZESPÓŁ WXCA: SZCZEPAN WROŃSKI, MARTA SĘKULSKA-WROŃSKA, MONIKA LEMAŃSKA, JAN KUCZA-KUCZYŃSKI, MIKOŁAJ NIEWĘGŁOWSKI, ADRIANNA BAŃCZEROWSKA, KATARZYNA DUDEK, MICHAŁ KRAWCZYŃSKI, PAULINA PERNAK, EWELINA SZELĄG

NAGRODY: 1. MIEJSCE W KONKURSIE INWESTORSKIM ORGANIZOWANYM PRZEZ INGKA CENTRES POLSKA

 

Ogrody Ulricha – miejsce spotkań

Jeszcze nie było elektryczności, kiedy rodzina Ulrichów w 1878 r. zbudowała innowacyjne szklarnie, w których hodowała egzotyczne rośliny i ananasy. Wkrótce ten teren powróci jako atrakcyjne miejsce spotkań, wspólnych aktywności kulturalnych i rozrywkowych.

Spójna przestrzeń

Dwa parki – historyczny i powojenny, po kompleksowej rewitalizacji, zamienią się w jedną, spójną zieloną przestrzeń z placem oraz pasażem.  Odnowienie zabytkowego parku sprowadza się do uzupełnienia zieleni niskiej i średniej, dodania nowoczesnej małej architektury, nawiązującej do XIX-wiecznych form, odtworzenia pergoli i altany. Całość aranżacji zachęca do podziwiania historycznej zieleni i odpoczynku. Nowa część parku po stronie wschodniej stanie się edukacyjną i rekreacyjną przestrzenią przyrodniczą. Znajdą się tu m.in. poduszka powietrzna, ścieżki fakturowe do chodzenia boso, altana dźwięków, trampoliny. Bezpośrednio do historii miejsca nawiązywać będzie dostępny dla wszystkich ogródek społeczny.

Plac tętniący życiem przez cały rok

Rdzeniem przestrzeni publicznej parku jest pasaż wiodący z ulicy Górczewskiej do CH Wola Park, przechodzący płynnie w plac przed szklarniami. To tam odbywać się będą koncerty, wystawy, pokazy kina plenerowego, występy, tańce, targi śniadaniowe, dostępne będzie także lodowisko. W upalne dni ochłodę zapewni posadzkowa fontanna, która zaskoczy zmiennymi sekwencjami wyrzutu wody czy emisją światła. Pod drzewami owocowymi zainstalowane zostaną dysze wodne, które pozwolą odtworzyć efekt sadu we mgle.

Historyczne szklarnie w nowej odsłonie

Szklarnie zostaną nadbudowane z zachowaniem oryginalnej substancji. Składają się z dwóch części nadziemnych połączonych pod ziemią murowanym łącznikiem. Bryły budynków szklarni zostaną odtworzone, zachowa się kierunki i spadki dachów przy jednoczesnym ich podniesieniu w poziomie parteru do wysokości ok. 7 m n.p.t. Zrekonstruowane będą detale białej ślusarki i przeszkleń podpartych wzmocnioną konstrukcją w szkielecie stalowym. Szklarnie zostaną przystosowane do celów gastronomicznych – pojawią się tam kameralne kawiarnie i restauracje oraz egzotyczna oranżeria.

 

 

Szklarnia zachodnia z widokiem na park
Szklarnia zachodnia – strefa wejściowa
Zielona ściana i oranżerie
Główna aleja
Plac latem – kino plenerowe
Makieta Ogrodów Ulricha
Szkic – historyczne szklarnie
?