Nowy Targ

 • TYPURBANISTYKA
 • INWESTORURZĄD MIASTA WROCŁAW
 • LOKALIZACJA WROCŁAW,POLSKA
 • DATA2010 r.
 • NAGRODAII Nagroda w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania obszaru Placu Nowy Targ we Wrocławiu. Organizator: Prezydent Miasta Wrocławia,
 • ZESPÓŁSZCZEPAN WROŃSKI
  ZBIGNIEW WROŃSKI
  MARTA SĘKULSKA
  ZUZANNA BUJACZ
  MAGDALENA SIEMIANOWICZ
  RAFAŁ KŁOS

 

Ten kto spacerował ulicami wrocławskiego śródmieścia wie, że między kamienicami, brukiem, mostami i Odrą unosi się coś magicznego i niepowtarzalnego.

Nowy Targ kiedyś tętniący życiem, teraz odstrasza turystów i mieszkańców martwą przestrzenią. Nasza koncepcja zakłada stworzenie w tym miejscu niecodziennego klimatu, który chce się poznać i zatrzymać na dłużej. Projektujemy niepowtarzalne, nowoczesne formy przestrzenne. Inspirując sie symbolem wrocławskiej baśni (krasnale) sięgamy do „ogrodów Alicji w krainie czarów”, „pąków kwiatów Calineczki”, przeskalowując trawy, liście i wykorzystując ten motyw przy definiowaniu kształtów mebli miejskich, kształtowaniu przestrzeni.
Proponujemy plac o charakterze centralnym, w którego centrum zgodnie z wytycznymi będzie zlokalizowana fontanna. Pod placem znajduje się 2-kondygnacyjny parking na ok. 700 samochodów. Ściana północna i zachodnia zostaną odizolowane zielenią ze względu na mieszkaniowy charakter zabudowy. Ściana wschodnia przeznaczona jest na lokalizację pawilonu miejskiego. Będzie on magnesem dla ludzi przemieszczających się ulicą Piaskową na trasie Ostrów Tumski – galeria dominikańska – rynek. Mieści się tu mała gastronomia, punkt IT, kiosk, zaplecze socjalno-sanitane, W miejscu planowanego budynku płyta nad parkingiem ma zwiększony przekrój i opiera się na układzie ścian żelbetowych w parkingu. We wnętrzu szachtów wentylacyjnych znajdują się rynny zbierające wodę opadową z dachu pawilonu miejskiego. jest ona transportowana i wykorzystywana do nawadniania zieleni, zasilania fontanny i zbiornika p.poż w parkingu.
Przeciwwagą dla gastronomiczno-informacyjnej funkcji pawilonu będą stanowiska handlowe zlokalizowane na ścianie zachodniej. przestrzeń placu może „pomieścić” tymczasowe atrakcje takie jak: kino letnie, wystawy, ekspozycje, koncerty, lodowisko, po uprzednim usunięciu mobilnych form małej architektury.
?