JAGIELLOŃSKA 23 – NADBUDOWA O FUNKCJĘ MIESZKANIOWĄ BUDYNKU BIUROWEGO

RODZAJ INWESTYCJI: OBIEKT WIELOFUNKCYJNY

INWESTOR: URZĄD MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY,  ZARZĄD GOSPODAROWANIA NIERUCHOMOŚCIAMI PRAGA PÓŁNOC

LOKALIZACJA: JAGIELLOŃSKA 23, WARSZAWA

 

 

Projekt studialny Jagiellońska 23 to koncepcja 4- kondygnacyjnej nadbudowy wykonanej w innowacyjnej technologii drewna sprężonego nad istniejącym 2 kondygnacyjnym  budynkiem biurowym przy ulicy Jagiellońskiej 23 w Warszawie.

Projekt jest efektem pracy zespołu składającego się ze szwajcarskich inżynierów z High Tech Timber, architektów z pracowni WXCA oraz inżynierów z Burohappold Engineering.

Celem projektu było zbadanie możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań budownictwa drewnianego High Tech Timber  w Warszawie, gdzie liczne ubytki  w zabudowie historycznej dają szansę na szerokie zastosowanie tejże technologii, stosowanej powszechnie w europejskich stolicach oraz aglomeracjach miejskich m.in. w Londynie , Berlinie, Paryżu czy Zurichu.

Technologia ta pozwala na zastosowanie drewnianej konstrukcji sprężonej w kilkukondygnacyjnej  zabudowie śródmiejskiej.  Konstrukcja drewniana  może być 10 razy lżejsza od analogicznej konstrukcji betonowej, co jest  szczególnie istotne w przypadku  nadbudowy istniejących budynków, których fundamenty bardzo często nie są przystosowane do dodatkowych obciążeń.

Dlatego też to właśnie Warszawa została wybrana przez specjalistów z High Tech Timber jako przestrzeń projektu studialnego.

Jedną z największych zalet prefabrykowanego systemu jest bardzo krótki czas budowy – zastosowanie elementów prefabrykowanych  pozwala na wykonanie  jednego piętra budynku w ciągu zaledwie jednego dnia. Jest to również ważne z punktu widzenia użytkowników istniejącego obiektu, którzy nie muszą przerywać pracy w trakcie trwania prac budowlanych.

 

 

?