Dzielnica Nowych Technologii – Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny
RODZAJ INWESTYCJI: OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
INWESTOR: URZĄD MIASTA KATOWICE
LOKALIZACJA: KATOWICE
ZESPÓŁ WXCA: SZCZEPAN WROŃSKI, AGNIESZKA NOWICKA, SONIA MANSSOUR-STAWIARSKA, ZUZANNA ROSIŃSKA, MICHAŁ CZERWIŃSKI, PAULINA KUCHARSKA
NAGRODY: 2. MIEJSCE W KONKURSIE NA KONCEPCJĘ ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNĄ”DZIELNICY NOWYCH TECHNOLOGII – KATOWICKIEGO HUB-U GAMINGOWO-TECHNOLOGICZNEGO” ORGANIZOWANYM PRZEZ URZĄD MIASTA W KATOWICACH
W projekcie „Dzielnicy Nowych Technologii – Katowickiego HUB-u Gamingowo-Technologicznego” wyeksponowano wysokie walory historyczne i estetyczne zabytkowego kompleksu poprzemysłowego oraz wprowadzono tam funkcje umożliwiające technologiczny rozwój miasta.
Nowa odsłona przemysłowych terenów
Rewitalizacja terenu po kopalni KWK „Wieczorek”, która na trwałe wpisała się w krajobraz miasta, będąc przez lata świadkiem historii, zdaniem autorów powinna zachowywać i przyczyniać się do kultywacji dorobku kulturalnego i architektonicznego tego wyjątkowego miejsca. Architekci podeszli do tego terenu kompleksowo i starali się tak zaaranżować przestrzeń, by zachować wartościową tkankę historyczną i jednocześnie stworzyć atrakcyjne, immersyjne, wielowarstwowe doświadczenie, jakie będzie towarzyszyło podczas przebywania na terenie nowoczesnego HUB-u Gamingowo – Technologicznego, gdzie spotykają się w zabytkowych obiektach różne funkcje.
Warto dodać, że same Katowice są młodym miastem rozwijającym się w bardzo szybkim tempie. Mimo, że jego początki sięgają XVI w., prawa miejskie otrzymały dopiero w 1865r. Obecnie Katowice przechodzą transformację – z miasta pełnego przemysłu w nowoczesne miasto nowych technologii. Teren działającej przez 200 lat kopalni węgla ma być m. in. siedzibą firm działających w branży e-sportu i produkcji gier komputerowych (Katowice od kilku lat są areną światowych mistrzostw e- sportu). Zachowanie historycznej tkanki w połączeniu z nowoczesną architekturą pozwoli ocalić historyczne dziedzictwo Katowic.
Tak zaaranżowana współczesna przestrzeń publiczna będzie otwarta nie tylko na użytkowników znajdujących się tam przestrzeni biurowych i konferencyjnych, lecz także przyciągać będzie osoby z branży gamingowo-technologicznej oraz turystów odwiedzających ten region Polski.
Na projektowanym terenie, oprócz wymienionych już funkcji biurowych i konferencyjnych, znajdą się min. wielofunkcyjny plac główny z fontanną, nowoczesne centrum edukacyjne, konferencyjne z przestrzennym foyer z wieżą widokową, audytorium na 500 osób, restauracja, która pomieści 200 osób, muzeum z kawiarnią.
Reprezentacyjna strefa wejściowa została umiejscowiona w budynku dawnej Cechowni. Twórcy zaproponowali również loop – czyli wewnętrzną pętlę aktywizującą wszystkie funkcje, która jest bieżnią dla pieszych i rowerzystów oraz spełnia wymogi drogi pożarowej.
Wymagający kontekst, złożony projekt
Projektując tak rozległy teren, autorzy mierzyli się z bardzo wymagającym kontekstem. To zawsze stanowi duże wyzwanie i wymaga od twórców wrażliwości, interpretacji terenu i zrozumienia, jaką wartością jest to miejsce dla mieszkańców, a także umiejętnego łączenia dbałości o historyczne treści i wprowadzania nowoczesnych rozwiązań, które są niezbędne dla tego typu HUB-u. Na rewitalizowanej przestrzeni istnieją zarówno budynki o niewielkiej wartości estetycznej, wybudowane w latach 60, 70 i 80 XX wieku, jak i zabytkowe obiekty Szybu „Pułaski” i kopalni KWK „Wieczorek”, które powstały na początku XX wieku. Dodatkowo teren sąsiaduje z architektoniczną perłą, jaką jest osiedle Nikiszowiec.
Z myślą o środowisku
Zrównoważone podejście do projektu obejmuje rozwiązania proekologiczne jak uprawy na dachach, retencja wód opadowych, ewentualne wykorzystanie szybu kopalni dla pomp ciepła i wykorzystanie energii geotermalnej. Oprócz tego zaprojektowano min. panele fotowoltaiczne na dachach, zielone dachy, miejsca parkingowe w zieleni wykonane z kostki ażurowej poprzerastanej trawą, optymalne przeszklenia, stacje do ładowania samochodów i rowerów elektrycznych, budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów, domki dla jeży.



