DWORZEC LETNI
- RODZAJ INWESTYCJIOBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
- INWESTORPOLSKIE KOLEJE PAŃSTWOWE
- LOCALIZACJAPOZNAŃ, POLSKA
- POW.UŻYTKOWA1000 m2
- POW.ZAGOSP.0,43 ha
- DATA2009 - 2011
- CENA13 000 PLN/m2
- ZESPÓŁSZCZEPAN WROŃSKI
ZBIGNIEW WROŃSKI
MARTA SĘKULSKA
ZUZANNA BUJACZ
Dworzec powstał ok. 100 lat temu, jako luksusowy, prywatny dworzec dla jednego z ostatnich cesarzy – Wilhelma II.
Modernizowany obiekt znajduje się przy ulicy Dworcowej w Poznaniu. Graniczy z ulicą od strony wschodniej, od zachodu znajdują się tory kolejowe. Obiekt składa się z dwóch części: budynku o powierzchni ok. 100 m2 i zadaszonego peronu. Na peronie odbywają się rokrocznie obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego związane z inscenizacją przyjazdu Ignacego Paderewskiego. Poza tym dworzec ze względu na zły stan techniczny nie pełnił żadnej funkcji.
Budynek dworca został dostosowany do obsługi pasażerów PKP. Zmienił się jego program funkcjonalny. W pomieszczeniu salonu utworzono punkt obsługi klienta z dwoma tradycyjnymi stanowiskami sprzedaży biletów i nowoczesnymi elektronicznymi formami sprzedaży: 2 biletomaty i infomat. W pomieszczeniu o metrażu 22,3 m kw. znajdującym się z lewej strony od wejścia powstała poczekalnia z przebiciem do pomieszczenia obsługi klientów. W poczekalni przeznaczono 2 m kw. na komercję – 2 automaty oraz przebicie do zaplecza socjalnego dla pracowników. Z prawej strony od wejścia znajdują się sanitariaty.
Pomieszczenie przedsionka zarówno od strony ulicy Dworcowej jak i od wejścia na peron ze względu na charakter przechodni pozostawiono na komunikację z ew. przeznaczeniem informacyjnym. Sam peron został odrestaurowany, umieszczono niezbędne elementy małej architektury tj. ławki, kosze, tablica informacyjna z zegarem. Zgodnie z pierwotnym historycznym założeniem przeszkolono zadaszenie peronu a w wiacie zaprojektowano poczekalnię zewnętrzną.
- visualization 1
- visualization 1
- site plan