DWORZEC KOLEJOWY W KOLE

 • RODZAJ INWESTYCJIOBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
 • INWESTORPOLSKIE KOLEJE PAŃSTWOWE
 • LOCALIZACJAKOŁO k/POZNANIA, POLSKA
 • POW.UŻYTKOWA2100 m2
 • POW.ZAGOSP.0,23 ha
 • DATA2009 - 2011
 • CENA2 000 PLN/m2
 • ZESPÓŁSZCZEPAN WROŃSKI
  ZBIGNIEW WROŃSKI
  MARTA SĘKULSKA
  ZUZANNA BUJACZ

 

Budynek dworca  powstał w latach 1925-28. Do dziś pełni swoją funkcję jednak był bardzo zaniedbany.

Zmodernizowany  obiekt  znajduje się u zbiegu ulic Kolejowej, Opałki i Składowej w Kole. Budynek główny ustawiony jest równolegle do linii torów,  a od strony ulicy znajduje się plac z parkingiem dla samochodów osobowych. Składa się z dwóch wysokich skrzydeł bocznych oraz niskiej części środkowej, w której znajduje się wejście główne do strefy obsługi klienta. Teren wokół budynku był zdewastowany, brakowało małej architektury i uporządkowanych funkcjonalnie przestrzeni.

Koncepcja zagospodarowania Dworca Kolejowego w Kole zakładała podniesienie rangi przestrzeni centralnej budynku: powiększenie poczekalni, wydzielenie miejsc do siedzenia, wygospodarowanie miejsca na toalety publiczne. Z poczekalni znajduje się wejście do biblioteki i czytelni. Biblioteka posiada wyjście na zewnątrz w stronę peronów. W części A budynku, na parterze, znajduje się magazyn dla biblioteki. Część A budynku na piętrze posiada wydzielone pomieszczenia dla czytelni internetowej oraz toalety i salę telewizyjną. Na drugim piętrze znajduje się pomieszczenie socjalne dla pracowników biblioteki oraz pomieszczenie instruktorskie i opracowania zbiorów bibliotecznych.

W skrzydle B koncepcja zakładała wprowadzenie pomieszczeń przeznaczonych na potrzeby hotelu, który znajduje się na pierwszym piętrze. Tu znajdują się również pomieszczenia socjalne dla pracowników hotelu i pokój dyrektora. Na parterze w tej części budynku znajduje się recepcja hotelu z toaletą.  W tym skrzydle budynku mieści się również pomieszczenie ochrony i sala wystawiennicza przynależna do biblioteki. Na ostatniej kondygnacji w części B znajdują się pokoje dla dyrektora biblioteki oraz pokój księgowej z toaletą.

?