Dom dla usamodzielniających się matek

RODZAJ INWESTYCJI: OBIEKT MIESZKALNY

INWESTOR: FUNDACJA „PO DRUGIE”

LOKALIZACJA: WARSZAWA

ZESPÓŁ WXCA: SZCZEPAN WROŃSKI, JAN KUCZA-KUCZYŃSKI, WERONIKA WILKOWSKA, JADWIGA MAŁECKA

 

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce, wyjątkowy dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci, podopiecznych fundacji „po Drugie”. Młode kobiety znajdą tam godne warunki życia i potrzebne wsparcie przy opiece nad dziećmi. Pracownia WXCA przygotowała projekt domu pro publico bono.

Zrównoważona przestrzeń

W dwukondygnacyjnym jednorodzinnym domu będzie mieszkać 6 młodych matek z dziećmi oraz ich opiekunowie. Każda nastolatka będzie miała swój prywatny pokój ze wspólną łazienką. Dużą część obiektu stanowią przestrzenie wspólne, kluczowe dla budowania więzi w grupie. W tym domu architektura wyznacza nie tylko ramy do życia, ale przejmuje również funkcje społeczne, a przestrzeń będzie też miała wymiar społeczny. Dom tak jest przemyślany, by zachęcać młode matki i ich dzieci do wchodzenia w interakcje z innymi mieszkańcami, wzięcia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń i dbania o nią.

Bryłę domu ukształtowano tak, by w najwyższym stopniu wykorzystywała dobową wędrówkę słońca oraz walory krajobrazowe położenia, tworząc klimatyczne, doświetlone wnętrza. Dom otoczony jest zielenią rekreacyjną i użytkową. Na zewnątrz znajduje się plac zabaw dla dzieci, a także ogródek społeczny, gdzie mieszkanki będą mogły uprawiać swoje warzywa.

W zgodzie z otoczeniem

Sąsiednia zabudowa nie reprezentuje jednolitej typologii form domów i jest zróżnicowana pod względem proporcji budynków i typów geometrii dachów. Wspólnym mianownikiem pomagającym wpisać dom w różnorodne otoczenie jest swobodne połączenie dwóch typów brył, ale w nieco odmiennej interpretacji pojęcia dachu spadzistego. Budynek składa się więc z zadaszonego łagodnym spadkiem skrzydła wschodniego, mieszczącego wszystkie funkcje wspólne domu (pomieszczenia techniczne, gospodarcze i magazynowe, kuchnię oraz pokój dzienny), zaś główne funkcje użytkowe (pokoje mieszkalne) mieszczą się w drugiej bryle krytej większym dachem spadzistym. Obie te bryły nie tworzą jednak łącznie tradycyjnego dachu dwuspadowego, tylko ułożone są w przeciwspadku.

Dom pasywny

Cały dom zaprojektowano zgodnie z ideą budynku zrównoważonego, opartego m.in. o odnawialne źródła energii i oszczędną gospodarkę wodą opadową. I tak OZE mają zaopatrzyć obiekt w zarówno ciepło do jego ogrzewania, jak i ciepłą wodę użytkową – zastosowane w tym celu zostaną: pompa ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i lokalne nawiewniki powietrza z rekuperacją, a nawet urządzenia do odzysku ciepła ze ścieków bytowych. Wody opadowe będą gromadzone w podziemnym zbiorniku, po czym wykorzystane do podlewania ogrodu i zasilania wc. Do budowy domu, tam, gdzie będzie to możliwe, zostaną wykorzystane materiały naturalne o niskim śladzie węglowym lub z recycklingu – jak np. gruz lub drewno z rozbiórki. Pomyślano również o radykalnym zmniejszeniu zużycia wody i jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu użytkowników. W tym celu zainstalowane będą wyselekcjonowane baterie czerpalne, pralki i zmywarki o wysokim współczynniku oszczędności wody.

?