Biblioteka Publiczna w Nysie
- RODZAJ INWESTYCJIOBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
- INWESTORBIBLIOTEKA PUBLICZNA
- LOKALIZACJA NYSA,POLSKA
- POWIERZCHNIA 3550 m2
- DATA2009
- NAGRODYWyróżnienie honorowe w konkursie na Koncepcję Architektoniczną siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie. Organizaror: Burmistrz Miasta Nysa oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP we Wrocławiu
- ZESPÓŁGRZEGORZ SŁAWIŃSKI
SZCZEPAN WROŃSKI
ZBIGNIEW WROŃSKI
WOJCIECH CONDER
ALEKSANDER DRZEWIECKI
ANNA WÓJTOWICZ
MARTA SĘKULSKA
JAN JAWORSKI
WOJCIECH CONDER
„Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. Wejdź gościu i stań się Przyjacielem.” Jan Wiktor
Koncepcja architektoniczna biblioteki publicznej w Nysie powstała, jako konglomerat przemyśleń oraz analiz funkcjonalno-przestrzennych obszaru, w jakim ma znajdować się obiekt. Bryła biblioteki miejskiej w Nysie to zwarta i jednolita kubatura stanowiąca przedłużenie pierzei ul. Chodowieckiego i domykająca przestrzeń ul. Teatralnej, która w tym miejscu nie charakteryzuje się zwartą zabudową. Strefa ta po zrealizowaniu obiektu, miałaby duży potencjał, jeśli chodzi o możliwości adaptacji jej na publiczny skwer miejski przedsionek dla nyskiego rynku. Kolejnym obszarem analiz była kwestia przemieszczania się ludzi w obrębie tematu opracowania. Główny ciąg komunikacyjny pieszy przebiega wzdłuż ul. Teatralnej. W związku z tym strefę wejściową biblioteki ukształtowano tak, aby przechwytywała ruch odbywający się na tej właśnie osi.
Bryła budynku to zbiór płaszczyzn o rożnym stopniu przezierności częściowo ukośnie przełamanych w najbardziej charakterystycznych miejscach. Pierwsze przełamanie, w parterze, wynika z analiz komunikacji pieszej. Drugie ukośne przełamanie znajduje się po przeciwnej stronie i wynika z relacji widokowych biblioteki i katedry. Duża szklana płaszczyzna zwrócona jest prostopadle do kościoła i kadruje najatrakcyjniejszy w tej lokalizacji widok.
Trzy stopnie przezierności elewacji stanowią dopełnienie kompozycji architektonicznej. Ich rozkład na elewacji odzwierciedla układ funkcjonalny budynku. Płaszczyzny całkowicie przeszklone odzwierciedlają kubatury czytelni oraz podkreślają miejsca reprezentacyjne budynku. Płaszczyzny pełne zakrywają funkcje zapleczowe, drogi ewakuacyjne i piony sanitarne, natomiast ażurowa część elewacji reprezentuje funkcje związane z wypożyczaniem zbiorów, działem administracji i pracowniami opracowywania zbiorów. Swoistym nawiązaniem do zabytkowego otoczenia biblioteki ma być wertykalny charakter elementów elewacyjnych oraz subtelny detal w attyce nad płaszczyznami ażurowymi, w postaci trójkątnych zwieńczeń „żyletek”.
- VIEW FROM daniela chodowieckiego ST.
- plan sytuacyjny
- VIEW FROM ANCIENT CHURCH
- ELEVATIONS
- FRONTAGE OF THE SUARE