Apartamenty XYZ w Szczyrku

RODZAJ INWESTYCJI: OBIEKT HOTELOWY

INWESTOR: APARTAMENTY ZŁOTY WIDOK

LOKALIZACJA: SZCZYRK

ZESPÓŁ: SZCZEPAN WROŃSKI, MARTA SĘKULSKA-WROŃSKA, MAGDALENA EWA NOWAK, EWELINA SZELĄG, MAŁGORZATA DEMBOWSKA, ADRIANNA BAŃCZEROWSKA, MICHAŁ LIPIEC, ANNA JAROSZ-SIEMBIOT

NAGRODY:

1. NAGRODA W ZAMKNIĘTYM KONKURSIE INWESTORSKIM

2. MIEJSCE NA MIĘDZYNARODOWYM BIENNALE MŁODYCH ARCHITEKTÓW LEONARDO W MIŃSKU W KATEGORII OBIEKTY PUBLICZNE, PRZEMYSŁOWE I BUDYNKI

 

Butikowy kompleks apartamentów

W Szczyrku, ze względu na miejscowy plan zagospodarowania, który ogranicza wysokość i wielkość zabudowy, powstawać mogą głównie kameralne budynki. Dlatego na działce przy głównej ulicy, tuż przy dolnej stacji kolei na Halę Skrzyczeńską, zaprojektowano 3 obiekty apartamentowe, ale połączone w jeden kompleks.

Wyjątkowo piękna działka na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, w bliskim sąsiedztwie tras narciarskich i kolejki gondolowej, inspirowała do szukania najlepszej oprawy dla Apartamentów XYZ. Koncepcja zakładała zachowanie i wyeksponowanie naturalnego, górskiego krajobrazu. Tak zrodził się pomysł na butikowy kompleks 3 budynków, w których znajduje się 30 apartamentów wielkości ok. 31-32 m2. Przyjazna skala obiektów doskonale wpisuje się w malownicze otoczenie.

Podział na 3 obiekty pozwala na stworzenie kameralnej atmosfery górskich domów i otwarć widokowych w kierunku gór. Wszystkie trzy budynki będą połączone szklanymi łącznikami, których dachy będą porośnięte ziołami lub innymi pachnącymi roślinami. Dzięki charakterystycznym krzywiznom dachów i nowoczesnym bryłom, przypominają sąsiadujące ze sobą stoki górskie.

W projekcie interpretowano elementy tradycyjnego beskidzkiego budownictwa we współczesny sposób. I tak spadziste dachy i drewniane elementy fasady nawiązują do typowej lokalnej architektury.

XYZ – przemyślane funkcje

Nazwa inwestycji – Apartamenty XYZ – odnosi się do funkcji poszczególnych budynków. Pierwszy jest jak eXtreme – umożliwia aktywne spędzanie czasu np. w restauracji z apres SKI czy wspólną pracę w strefie coworkingu. Kolejny jest dedykowany dla Ciebie (You) i najbliższych. To przestrzeń głównie dla rodzin, z tarasem i ogrodem na dachu, a także bawialnią dla dzieci. W głębi działki znajduje się budynek, w którym można osiągnąć stan Zen. Jest tam strefa wypoczynku z basenem i sauną, a na zewnątrz – miejsce na wspólne ogniska czy pikniki.

Apartamenty

Każdy lokal składa się z pokoju dziennego z aneksem kuchennym, łazienką, wydzieloną sypialnią, balkonem lub tarasem. Niektóre apartamenty na najwyższych kondygnacjach posiadają antresole.

Wszystkie zostały zaprojektowane tak, aby z okien rozpościerał się najpiękniejszy widok na okolicę. Przy niedużych powierzchniach lokali założono stosowanie dużych przeszkleń oraz minimalizowanie przestrzeni obsługującej, która w czasie krótkoterminowego wynajmu nie jest w dużym stopniu wykorzystywana – np. poprzez stosowanie modułów kuchennych o niedużych gabarytach.

Apartamenty znajdujące się na parterze zostały zaprojektowane tak, aby w sposób optymalny wykorzystać dostęp do półprywatnego ogródka. Do wszystkich mieszkań możliwy jest dostęp windą o wymiarach spełniających potrzeby osób niepełnosprawnych.

Wysoki standard

O wysokim standardzie obiektu świadczą nie tylko dodatkowe funkcje jak basen, restauracja, sauna, narciarnia (dostępna z zewnątrz lub z części podziemnej budynku) czy strefa coworkingu. To także dobrze zaplanowane podziemne miejsca parkingowe, dzięki czemu cała zewnętrzna przestrzeń jest dedykowana wypoczywającym tam ludziom. Przy kompleksie znajdą się też stanowiska ładowania rowerów i samochodów elektrycznych.

?