Apartamenty na wakacje Active Village, Karpacz

RODZAJ INWESTYCJI: OBIEKT MIESZKANIOWY

INWESTOR: KRISTENSEN GROUP

LOKALIZACJA: KARPACZ

ZESPÓŁ WXCA: SZCZEPAN WROŃSKI, MARTA SĘKULSKA- WROŃSKA, MAŁGORZATA DEMBOWSKA, KRZYSZTOF MOSKAŁA

NAGRODY: 2. MIEJSCE W KONKURSIE NA KONCEPCJĘ ARCHITEKTONICZNĄ ACTIVEVILLAGE W KARPACZU

 

Obszar opracowania zlokalizowany jest w malowniczej scenerii Sudetów, na skraju miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów leśnych i górskich szlaków. Wyjątkowe sąsiedztwo natury i górskiego miasta dają pretekst do stworzenia niecodziennej przestrzeni mieszkalnej i wypoczynkowej, wpisanej w lokalny kontekst architektoniczny i eksponującej piękno otaczającego ją krajobrazu.

PRZESTRZEŃ SĄSIEDZKA

Koncepcja projektowa zakłada budowę kameralnego zespołu domów w formie osady, składającej się z 9 mniejszych sąsiedztw; grup domów, zorganizowanych wokół wspólnych przestrzeni półprywatnych.  Miejsca te mogą stanowić strefę spotkań i integracji sąsiedzkiej przy ognisku, grillu, czy na kameralnym placu zabaw, wzbogacając w ten sposób pobyt w górskiej osadzie o aspekt społeczny i zachęcając do przyjeżdżania na miejsce w większych grupach. Podział na mniejsze jednostki mieszkalne pozwala nadać indywidualności każdej części osiedla poprzez zastosowanie różnych typów roślinności czy nadanie nazw poszczególnym kwartałom.  W ramach grupy poszczególne domy zostały rozmieszczone w sposób organiczny, co tworzy malowniczy krajobraz miejsca i jednocześnie daje możliwość indywidualnego ustawienia każdego domu w taki sposób, aby każdy z nich posiadał salon oraz taras otwierający się w kierunku atrakcyjnego widoku.

ALEJA REKREACYJNA

Poszczególne grupy domów zlokalizowane są wzdłuż głównej przestrzeni publicznej osady-  alei, łączącej najbardziej atrakcyjne kierunki pieszych wędrówek. Szeroka, wewnętrzna aleja jest ciągiem pieszo – jezdnym, wyposażonym w infrastrukturę rekreacyjną-  ławki, huśtawki czy place zabaw. Szeroki pas pieszy w okresie zimowym umożliwia  poruszanie się na nartach od momentu wyjścia z domu.  Dodatkowo teren w południowo -wschodniej części działki został zagospodarowany na obszerny skwer, z boiskiem oraz elementami rekreacyjnymi wykorzystującymi naturalny spadek terenu- takimi jak  ścianki  wspinaczkowe czy zjeżdżalnie terenowe. W przestrzeni tej przewiduje się także możliwość lokalizacji niedużej sauny, z widokiem w kierunku górskich szczytów.

Idea projektu – Active Village została więc dosłownie zrealizowana poprzez stworzenie przyjaznej przestrzeni osady, zapewniającej wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

STREFA USŁUGOWA

Oprócz przestrzeni mieszkalnej oraz rekreacyjnej koncepcja przewiduje zapewnienie niedużego zaplecza usługowego na terenie osady. W związku ze znaczącą odległością do centrum miasta proponujemy przeznaczanie 2-3 domów na niezbędną infrastrukturę obsługującą mieszkańców (sklep, restauracja, bar z możliwością organizowania niedużych imprez). Lokalizacja obiektów usługowych od strony drogi publicznej pozwoli na jej lepsze wykorzystanie również na potrzeby osób przebywających w sąsiednich obiektach wypoczynkowych.

DOMY

Do zbudowania osiedla użyto 4 typów domów,  mieszczących od 1 do 4 apartamentów, z których każdy posiada oddzielne wejście oraz przestronny taras, będący przedłużeniem salonu z atrakcyjnym widokiem. Typologia domu szeregowego została zamknięta w bryle domu wolnostojącego, co pozwoliło na stworzenie wydajnej struktury mieszkań przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznej dla górskich osad struktury domów wolnostojących.  Architektura domów została stworzona przy użyciu drewna o różnorodnej strukturze, w formie desek lub gontu o różnych odcieniach i o różnym ułożeniu. Szczyty domów zostały wyróżnione poprzez unikalne ułożenie drewna. Zabieg ten stanowi nawiązanie do charakterystycznych szczytów domów  tradycyjnych dla okolic Karpacza i jednocześnie nadaje unikalny charakter projektowanej osadzie. Koncepcja budynków zakłada bezpośrednie nawiązanie do lokalnej tradycji budowlanej, przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań podnoszących standard korzystania z obiektu- takich jak duże okna z cienką stolarką, które pozwalają w sposób maksymalny integrować wnętrze domu z otaczającym krajobrazem.

Również sama konstrukcja domów została wykonana w technologii drewnianej, modułowej – co pozwala na prefabrykację elementów, zmniejsza koszty prac budowlanych oraz przyspiesza proces budowy.  Drewniana konstrukcja daje także pretekst do użycia drewna jako wykończenia wnętrz – przewiduje się użycie sklejki jako materiału wykończeniowego, która stworzy ciepłą i przyjazną atmosferę wnętrza.

Osiedle Active Village składa się ze 127 lokali o pow.  ok 60 m2 , z czego 7 z nich proponuje się przeznaczyć na funkcje usługowe.  Apartamenty zostały zorganizowane w około 60 domach – zastosowanie
4 typów domów wyróżniających się skalą i elewacją pozwoliło uniknąć wrażenia powtarzalności, typowego dla standardowego osiedla. Pomimo zastosowania powtarzalnych rozwiązań i prefabrykacji obniżających koszt budowy  możliwe było stworzenie przyjaznej i różnorodnej przestrzeni mieszkalnej, dającej poczucie przebywania w malowniczej, górskiej osadzie.

?