I nagroda w konkursie na nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

 

Projekt tworzył zespół w składzie: arch. Szczepan Wroński, arch. Małgorzata Dembowska, arch. Krzysztof Moskała, arch. Aleksandra Adamczyk, arch. Paweł Grodzicki.

O projekcie

Naszym zdaniem siedziba muzeum powinna odzwierciedlać symbolikę zwycięstwa w sposób, który nie zakłóci relacji z kontekstem i nie zdominuje wzgórza wraz z Kościołem Św. Wojciecha z 800 – letnią tradycją. Istotą projektu było także stworzenie miejsca, które nie tylko opowie o historii wspólnego działania Wielkopolan, ale również pozwoli na budowanie nowych relacji pomiędzy mieszkańcami Poznania. Dlatego zaproponowaliśmy, by centralnym miejscem całego obiektu stał się okrągły plac, wokół którego zgromadzone są kameralne budynki muzealne. Dzięki takiemu układowi, przypominamy o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności. To właśnie przestrzeń, którą tworzą bryły obiektów, ma stanowić symbol zwycięstwa.  Otwarta forma placu może zachęcać do interakcji, stanowić naturalne miejsce wymiany myśli, debaty, dialogu, wszystkiego, co przyczynia się do budowania głębszych relacji społecznych.

Uzasadnienie sądu konkursowego

Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Bolesława Stelmacha, dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki jednogłośnie przyznał I nagrodę naszej koncepcji nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. W opinii jurorów ta praca wpisuje się  w wielkopolski idiom wspólnej pracy organicznej i sprzyja tworzeniu przestrzeni spotkań.

Do konkursu architektoniczno-urbanistycznego na nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego ogłoszonego przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zostało dopuszczonych 56 pracowni, a do drugiego etapu zakwalifikowało się tylko 6.

Współpraca przy projekcie: Makieta – Michał Sokołowski; Wizualizacje – Dot Design; Konstrukcja – Fort Polska, Michał Grochowiecki, Bydgoszcz; Instalacje – PM Projekt, Przemysław Tkaczuk, Bydgoszcz, Technologia muzealna – Janczarski Studio. Warszawa; Rozwiązania akustyczne – Manufaktura Technologiczna, Piaseczno.

Plac muzealny
ul. Księcia Józefa
Widok z lotu ptaka
Hol
Makieta
Przestrzeń między budynkami
?