I NAGRODA – PROJEKT Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”

I nagroda w konkursie na koncepcję adaptacji budynków zabytkowych, położonych na wzgórzu zamkowym w Kielcach, na potrzeby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś".

 

WXCA otrzymało I nagrodę w konkursie na koncepcję adaptacji budynków zabytkowych, położonych na wzgórzu zamkowym w Kielcach, na potrzeby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

Jury tak uzasadniło werdykt: „Nagrodę przyznano za śmiałe i zdecydowane rozwiązania funkcjonalne budynku. Autorzy uzyskali klarowność schematu przestrzennego, co przekłada się na czytelną i prostą strukturę wewnętrzną budynku. Komisja doceniła śmiałość w kształtowaniu hallu wejściowego porządkującego schemat przestrzenny i użytkowy budynku. Całość wewnętrznej struktury uzyskano zdecydowanymi i trafnymi decyzjami. Nagrodę przyznano również za powściągliwą i bardzo graficzną koncepcję uzupełnienia zabudowy historycznej, tworzącej czytelną kontynuację istniejącej zabudowy miejsca. Bardzo zdecydowany, a jednocześnie powściągliwy znak graficzny miejsca, jakim będzie nowoprojektowany łącznik pomiędzy budynkami Starej Kuźni i Dworu Starosty, buduje mistykę miejsca jako „sakrum” sztuki.
Jury wysoko oceniło znaczenie języka architektonicznego całego zespołu, czytelność i funkcjonalność założenia urbanistycznego oraz zaproponowaną strukturę funkcjonalną teatru. Projekt cechuje duża powściągliwość w zakresie nowych uzupełnień oraz pełne, ale zdyscyplinowane wykorzystanie potencjału budynków historycznych, co w tym wypadku ma ogromne znaczenie dla odczucia autentyczności miejsca.
Poprzez kontrast, podkreślono znaczenie obiektów historycznych, jako najważniejszych w tym założeniu (…)”.
Zespół: WXCA – Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Michał Sapko, Anna Majewska; Pracownia Akustyczna – dr Piotr Kozłowski, Karolina Chorąży-Ściana, Szymon Świstek; Vivid Vision (wizualizacje) – Kacper Mroczek, Tomasz Michalski

 

 

?