Fill the gap, pile it up!

Nowatorska nadbudowa - Jagiellońska 23

 

Przedstawiciele czołowych  firm deweloperskich, władz Miasta Stołecznego Warszawy i prasy branżowej spotkali się  24 września podczas prezentacji organizowanej przez grupę polsko-szwajcarskich projektantów w Kinie Czary przy ulicy Chłodnej 31.

Podczas spotkania grupa składająca się ze szwajcarskich inżynierów z High Tech Timber i ich polskich partnerów – Buro Happold oraz architektów z pracowni WXCA, zaprezentowała koncepcję nadbudowy drewnianej nad istniejącym budynkiem przy ulicy Jagiellońskiej 23 w Warszawie. To efekt czerwcowych warsztatów, które odbyły się w siedzibie WXCA.

Celem prezentacji było zapoznanie przedstawicieli polskiego rynku nieruchomości z rozwiązaniami budownictwa drewnianego, stosowanego powszechnie w Zurichu czy w Londynie.  Współczesna technologia pozwala na zastosowanie drewna sprężonego w kilkukondygnacyjnej  zabudowie śródmiejskiej.  Konstrukcja drewniana  jest 10 razy lżejsza od analogicznej konstrukcji betonowej, co jest  szczególnie istotne w przypadku  nadbudowy istniejących budynków, których fundamenty bardzo często nie są w stanie przenosić dużych obciążeń. Dlatego też to właśnie Warszawa została wybrana przez specjalistów z High Tech Timber jako przestrzeń projektu studialnego – liczne ubytki  znajdujące się tutaj  w zabudowie historycznej dają szansę na szerokie zastosowanie technologii drewnianych w przyszłości.

Jako pierwsza głos zabrała Pani Chantal Moser z Ambasady Szwajcarii, a następnie Pan Marek Goluch z Biura Polityki Lokalowej Urzędu Miasta Warszawa, który wyraził zainteresowanie innowacyjnymi technologiami umożliwiającymi rozbudowę miejskich zasobów mieszkaniowych.

Spotkanie poprowadziła Pani Joanna Demków, projekt natomiast przedstawił jeden z  autorów – Yves Schihin z pracowni Burkhalter Sumi Architekten. Na przykładzie koncepcji nadbudowy siedziby ZGN w Dzielnicy Praga Północ architekt zaprezentował możliwości, jakie niesie ze sobą współczesna technologia budownictwa drewnianego. Jedną z jego największych zalet jest bardzo krótki czas budowy – zastosowaniu elementów prefabrykowanych  pozwala na powstanie jednego piętra w ciągu zaledwie jednego dnia.  Jest to również ważne z punktu widzenia użytkowników istniejącego obiektu, którzy nie muszą przerywać pracy w trakcie trwania prac budowlanych.

Jako ostatni wystąpił Pan Walter Maffioletti  reprezentujący SIA, szwajcarskie stowarzyszenie architektów wyrażając nadzieję na kontynuację projektu.

Po prezentacji organizatorzy odpowiedzieli na pytania gości dotyczące zagadnień technologicznych, potwierdzając  zgodności projektu z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, akustyki czy samego procesu produkcji. Projekt pilotażowy został pod tym kątem uważnie przygotowany.

Po części oficjalnej uczestnicy zgromadzili się wokół makiety a kuluarowe rozmowy wksazały kierunki kontynuacji projektu. Rozmowy o innowacyjnych rozwiązaniach przedstawionych podczas prezentacji pokazują, że polscy deweloperzy z otwartością i uwagą  obserwują kraje Europy zachodniej, stosujących je z powodzeniem w praktyce.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej HTT:  http://www.hightechtimber.ch/ oraz do kontaktu z Joanną Demków: https://ch.linkedin.com/pub/joanna-demkow/12/724/aa lub Martą Sękulską-Wrońską: https://pl.linkedin.com/pub/marta-s%C4%99kulska-wro%C5%84ska/17/b38/838

Jagiellońska 23  – zespół projektowy:

Joanna Demków (High Tech Timber)

Yves Schihin (High Tech Timber)

Olin Bartlome (High Tech Timber)

Hermann Blumer (High Tech Timber)

Beat Lauber (High Tech Timber)

Markus Zimmermann (High Tech Timber)

Prof. Dr. Andrea Frangi (Swiss Federal Institute of Technology Zurich, Institute of Structural Engineering)

Marta Sękulska-Wrońska (WXCA)

Małgorzata Dembowska (WXCA)

Marcin Karczmarczyk (BuroHappold Engineering)

Jarosław Kujawa (BuroHappold Engineering)

Małgorzata Olszewska (BuroHappold Engineering

Dr. inż. Wojciech Terlikowski (Warsaw University of Technology, Faculty of Civil Engineering)

Jacek Dąbrowski (Domy i Domki)

Łukasz Brycki (LB-PROJEKT)

 

Jagiellońska 23 – partnerzy:

Ingenious Switzerland powered by SIA International

Program Rewitalizacji, City of Warsaw

Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga Północ

Lignum, Timber Industry Switzerland

Vivid Vision

?