WYSTAWA STAŁA W MUZEUM KULTURY KURPIOWSKIEJ W OSTROŁĘCE

RODZAJ INWESTYCJI: OBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

INWESTOR: MUZEUM KULTURY KURPIOWSKIEJ W OSTROŁĘCE

LOKALIZACJA: OSTROŁĘKA

ZESPÓŁ: SZCZEPAN WROŃSKI, PIOTR ŁOSEK, AGATA FISIAK, ANNA MAJEWSKA

NAGRODY: 1. MIEJSCE W KONKURSIE NA OPRACOWANIE KONCEPCJI ARANŻACJI WYSTAWY STAŁEJ I PRZESTRZENI OBSŁUGI ZWIEDZAJĄCYCH W MUZEUM KULTURY KURPIOWSKIEJ W OSTROŁĘCE

 

Muzeum Kultury Kurpiowskiej pełni rolę jednego z najważniejszych ośrodków etnologicznych na Mazowszu. W kwietniu 2015 roku rozstrzygnięty został konkurs na opracowanie koncepcji wystawy stałej w Muzeum w którym  pierwszą nagrodę otrzymała pracownia WXCA. W zwycięskiej pracy doceniono nowoczesny i minimalistyczny charakter projektowanej przestrzeni współgrający z eksponatami i historią Kurpiów. Dzięki ścisłej współpracy pomiędzy Muzeum, architektami z WXCA i wykonawcami ekspozycji udało się otworzyć wystawę po niespełna 5 miesiącach od ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego.

Założeniem konkursowym było stworzenie atrakcyjnej dla odbiorcy przestrzeni wystawienniczej z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych oraz nastawionej na indywidualizację ścieżki zwiedzania. W zrealizowanej koncepcji postawiono nacisk na interakcję z widzem. Przykładem może być instalacja „W lustrze uliczek” która pełni rolę zarówno emocjonalnej retrospekcji dla rodowitych Kurpiów, ciekawy wizualnie obiekt dla turystów, jak i formę zabawy dla najmłodszych. Zaproponowane duże gabarytowo gabloty w sali ?Opowieść na bruku? będące luźną metaforą pierzei kurpiowskiego miasteczka w połączeniu z dźwiękiem przestrzennym stworzyły iluzję placu targowego z jego całym gwarem i różnorodnością. Te przykładowe działania mają na celu przenieść widza w okres dwudziestolecia międzywojennego i ukazać w ciekawym świetle historię Ostrołęki i regionu kurpiowskiego z jego bogatą obrzędowością, sztuką i rzemiosłem.

?