URZĄD MIASTA MUZEUM ZWOLEŃ

  • RODZAJ INWESTYCJIOBIEKT UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
  • INWESTORURZĄD GMINY ZWOLEŃ
  • LOKALIZACJAZWOLEŃ, POLSKA
  • POW. ZABUDOWY 2500 m2
  • DATA2009r.
  • CENA5000 pln/m2
  • NAGRODYZaproszenie do dialogu konkurencyjnego w przetargu na rozbudowę i przebudowę Urzędu Miejskiego oraz budowę Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Organizator: Urząd Miejski w Zwoleniu,
  • ZESPÓŁSZCZEPAN WROŃSKI
    ZBIGNIEW WROŃSKI
    EWA GAJDA
    KRZYSZTOF BUDZISZ

 

Zaproponowaliśmy budynek, który swoją prostą formą i subtelnym detalem wpisze się w tkankę miejską. Uzupełni porozrzucaną przez zawirowania historii układankę urbanistyczną miasta.

Kontekst okazuje się być bardzo wymagający ze względu na bliskie sąsiedztwo najatrakcyjniejszych miejsc w Zwoleniu. Przed autorami koncepcji stanęło wyzwanie zmierzenia się z wkomponowaniem nowej bryły Urzędu Miasta i Muzeum Regionalnego w historyczne założenie Placu Jana Kochanowskiego.
Sposób kształtowania budynku nawiązuje do nawarstwień, skalowania i różnorodności charakterystycznej dla historycznej zabudowy miejskiej jednocześnie unikając prostego naśladownictwa. Elewacja budynku przybierze faktuę cegły, nieodłącznej towarzyszki budowlanej przygody człowieka. Zastosowanie elementu znanego, lecz przetworzonego przez pozbawienie koloru jest przyjazną zachętą do głębszego poznania obiektu. Podstawowymi zasadami przy projektowaniu funkcji budynku były czytelność, prostota i wygoda użytkowania. Budynek Urzędu Miasta posiada dwa oddzielne wejścia o charakterze ogólnodostępnym. Zarówno obiekt istniejący jak i część projektowana zostały dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.
Projektowana część nawiązuje poziomami stropów do istniejącej części. Wyjątkiem jest parter, gdzie poprzez zrównanie poziomu podłogi z poziomem istniejącego budynku uzyskano atrakcyjną i reprezentacyjną przestrzeń. Zaproponowany układ funkcjonalny dostosowano do potrzeb zarówno urzędników jak i interesantów. Funkcje generujące największy ruch umieszczono na parterze. Elementem scalającym „istniejące” z „projektowanym” jest zadaszenie, które swym kierunkiem podkreśla oś Placu Jana Kochanowskiego. Elementy te dodają całemu budynkowi powagi i rangi charakterystycznej dla tego typu obiektów.

?